-Lies-

22. srpna 2008 v 12:25 | <CB> |  //Isnpiration//
Todle jsem našla na magazin.cz. Zajímavé.

Fámy sbírají fámologové, odborně by se mělo říkat folkloristé nebo etnologové či sběratelé městských legend. Takových lidí je po celém světě spousta, vědí o sobě a dávají si informace o tom, kde, kdy a jaká nová fáma vznikla.
Vylepšený škvor
Před časem měla každá oblast své hrůzostrašné příběhy, dnes v době globalizace se po celém světě vyprávějí historky obdobné. Třeba tu z úvodu o škvorovi znají i Američani a ještě ji vylepšili. V jejich podání přijde k doktorovi žena se škvorem v uchu, jenže podle lékaře se škvor dostal už příliš hluboko a musí se počkat, až proleze hlavou skrz a vyleze druhým uchem ven. Tak se i stane, ale škvor byla samička, takže žena má v hlavě nejspíš celou nastupující škvoří generaci…
Pavouci v banánech
"U nás se zas nejedly špičky banánů, rodiče nám říkali, že v nich jsou pavouci. Přitom na banány se stály fronty, ale špičku tohoto nedostatkového zboží pak nejedl kde kdo," říká o rok mladší Jiří.
Dobře se uchytí i fámy o velkých šelmách, které někde někdo zahlédl, naposledy to byl lev loni v létě u Semil. V 80. letech frčela historka o české učitelce, kterou na Jadranu sežral žralok. Mnohé mediálně rozšiřované fámy jsou rasistické, třeba žiletky na tobogánech, které údajně po celé zemi instalovali Vietnamci nebo sperma v kebabech, kterým se nám mstí zase arabská komunita.
O tom, jak na párty uvařili dědečka
"Já slyšel neuvěřitelnou historku, jeden kámoš má kamaráda, který měl doma urnu s popelem svého dědy, jednou u něj byl mejdan, on usnul a jeho kamarádi si chtěli uvařit čaj, no a urnu si spletli s nějakou jinou pikslou a místo čaje si uvařili a pak vypili toho jeho mrtvého dědu," to už jsme také několikrát zaslechli, pokaždé s jiným obsazením hlavních figur.
Jiné fámy si vyprávějí děti, jiné dospělí. Je tu pro každého něco. Lidé se prostě rádi bojí a rádi se straší. Fámy se přizpůsobují době, a tak dnes místo bezhlavých rytířů máme třeba útočné narkomany, kteří údajně po MHD zapichovali injekční stříkačky infikované virem HIV, nebo smějící se prodavačky v supermarketech, kterým úsměv vykouzlily Venušiny kuličky, které nafasovaly od zaměstnavatele.
O Hagenovi a vražedném výtahu
"V těch lomech na Americe u Karlštejna prý žil kdysi jistý Hagen, původně nácek, který se tam schovával a pak umřel. No a říká se, že v těch chodbách žije dodnes jeho duch. V jedné chodbě je gong a kdo na něj cinkne, toho už nikdy nikdo nenajde. Takhle se tam ztratila až pěkná řádka trampů a jiných lidí," strašilo se často.
Také výtah páternoster byl hezky v prádle. "Jako děti jsme si říkali, že ten výtah, co jezdí dokola, páternoster, je hrozně nebezpečný, protože pokud chce člověk jezdit dokola, musí se nahoře postavit na ruce do stojky, aby se pak nepřeklopil a nezranil se," vzpomíná Martin. Jako dospělý si jízdu takovým výtahem dokola vyzkoušel. "Kromě drncání nahoře a dole při přejezdu do opačného směru nic tak vzrušujícího," dodává.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nicole Nicole | Web | 23. srpna 2008 v 10:38 | Reagovat

Důvěřuj, ale prověřuj.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama